Których suplementów nie łączyć z metforminą?

W sieci znajdziemy masę suplementów na obniżenie cukru i zmniejszenie insuliny. Często po takie preparaty sięgają osoby, które przyjmują już jakieś leki np. metforminę. Warto więc wiedzieć jakich suplementów w tej sytuacji przyjmować się nie powinno, aby uniknąć niepożądanych interakcji, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Żeń-szeń
Żeń-szeń, powszechnie stosowany adaptogen, wykazuje działanie obniżające poziom cukru we krwi oraz zmniejszające poziom cholesterolu we krwi. Żeń-szeń może przy tym może zwiększać działanie leków przeciwcukrzycowych: insuliny, metforminy, akarbozy oraz pochodnych sulfonylomocznika – poprzez nasilenie działania hipoglikemizującego i nadmierne obniżenie poziomu cukru we krwi. Jeśli więc przyjmujesz jakiś suplement na wzmocnienie koncentracji i zwiększenie pamięci – koniecznie sprawdź jego skład, bo możliwe że jest w nim żeń-szeń.
Aloes
Wykazano, że w przypadku cukrzycy aloes znacząco obniża poziom glukozy we krwi i jego połączenie z lekami przeciwcukrzycowymi może doprowadzić do hipoglikemii, czyli nadmiernego spadku cukru we krwi, ponieważ działanie aloesu i leku wzmacnia się wzajemnie.
Chrom
Suplement chromu kojarzony jest powszechnie z działaniem obniżającym chęć na słodycze. Działanie to nie jest niestety udowodnione w badaniach naukowych, jednak sam chrom może poprawiać „trawienie węglowodanów” i powodować mniejsze skoki glukozy poposiłkowej. Pamiętaj jednak, że podczas stosowania leków przeciwcukrzycowych, chrom może zwiększać ryzyko hipoglikemii, zaburzając tym samym efekt terapeutyczny leku. Z tego powodu odradza się łączyć chrom z lekami typu metformina.
Imbir
Imbir od wielu lat jest powszechnie stosowany jako przyprawa i lek. A wodny ekstrakt imbiru jest stosowany w wielu krajach jako lek (!) przeciwcukrzycowy w ramach tradycyjnej terapii nie-lekowej. Wykazuje on bowiem działanie obniżające stężenie glukozy, które wynika m.in. z silnych właściwości przeciwutleniających. Stosowanie samego imbiru może zatem obniżyć ryzyko wystąpienia cukrzycy. Imbir jest również polecany w przypadku niedoczynności tarczycy, ponieważ jego stosowanie może obniżyć wskaźnik TSH. Więcej o imbirze przeczytasz tutaj: Imbir w niedoczynności tarczycy.
Pamiętaj, aby przed zastosowaniem wymienionych suplementów porozmawiać ze swoim lekarzem.

źródła:
- Suplementy diety. Część III. Interakcje suplementów diety z lekami
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5527439/