Postępowanie dietetyczne w przypadku obrzęków

Postępowanie dietetyczne w przypadku obrzęków
Jeśli w ten weekend ktoś sobie pofolgował i mam nadzieję że nie masz z tego tytułu wyrzutów sumienia (uwaga – wyrzuty sumienia mogą nasilać kolejne jedzeniowe grzeszki!), to postaram się podsunąć kilka rozwiązań, które znacznie ułatwi powrót do formy sprzed weekendu. Na wstępie postaram się Ciebie czytelniku pocieszyć 🙂 Jeśli się dziś rano się zważyłeś i wynik jest zdecydowanie „na plusie”, to nie jest to jeszcze koniec świata! To, co widzisz na wadze to woda. Zazwyczaj odpowiedzialny jest to to nadmiar węglowodanów w diecie – zwłaszcza węglowodanów prostych, które znajdują sie m.in. w słodyczach. Jeśli dodatkowo wcześniej w diecie występował ich z jakiś powodów deficyt (np. dieta niskowęglowodanowa), to te dolegliwości będą z całą pewnością bardziej nasilone. Przeczytaj, jak dieta w przypadku obrzęków pozwoli Ci zniwelować te dolegliwości.
1g węglowodanów wiąże 3g wody, co może objawiać się obrzękami
Co najlepiej działa na obrzęki?
Sposób w jaki można poradzić sobie z zastojem tej niechcianej wody organizmie jest przynajmniej kilka. Do najprostszych należy włączenie do menu herbatek ziołowych m.in. pokrzywy, mniszka lekarskiego, rumianku, lubczyku. Zioła te uznawane są za najlepsze naturalne diuretyki, które relatywnie szybko pomagają pozbyć się niechcianej wody. Warto zaparzyć je sobie w większym dzbanku i popijać przy każdej możliwej okazji. Dodając do nich odrobinę pieprzu (piperyny), zwiększa się wchłanianie zawartych w nich substancji aktywnych.
Pokrzywa, mniszek lekarskie, skrzyp polny, rumianek i lubczyk to najlepsze naturalne diuretyki zmniejszające obrzęki
Jeśli zostało Wam trochę natki pietruszki to koniecznie ją wykorzystajcie. Natka ma również silne działanie moczopędne, a najłatwiej zmieścić jej dużą ilość na raz w koktajlu. Dodatkowo ma ogromne ilości witaminy C, więc świetnie sprawdzi sie u osoby które mają np. anemię – wtedy taki koktajl najlepiej się wypić bezpośrednio po posiłku (i nie powinno się go łączyć z kawą ani herbat – minimalny odstęp to przynajmniej godzina).
Przepis na zielony koktajl przeciwko obrzękom:
- garść natki pietruszki,
- 1/2 ogórka zielonego,
- garść mrożonych lub świeżych owoców jagodowych np. maliny, truskawki, jagody,
- woda.
Ogórek obierz ze skóry. Wszystkie składniki zblenduj. Jeśli koktajl będzie zbyt gęsty, dodaj wody.
Jeśli węglowodany są przyczyną obrzęków, to warto spróbować ograniczyć chwilowo ich ilość. Najprostszym sposobem jest ograniczenie np. chleba lub makaronów na 1-2 dni. Żeby odciążyć układ pokarmowy , dobrze jest wybierać produkty z ograniczoną ilością błonnika, a posiłki powinny być przygotowywane wg. zasad diety lekkostrawnej tj. pieczone, gotowane, duszone i przygotowywane na parze.
Przy obrzękach trzeba się nawadniać
Brzmi jak kuriozum, prawda? W końcu chcemy tą oporną wodę podskórną stracić, a nie jej sobie dokładać. W tym przypadku organizm pozbędzie się nadprogramowej wody tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie będzie musiał jej magazynować. Przyjęło się, że powinno się pić 2 litry wody na dzień. To całkiem rozsądny wskaźnik, który wynika z równania, że na każdy kilogram ciała powinno przypadać 30ml wody. Czyli osoba o wadze 70kg, powinna pić dzienne 2 litry płynów. Nie zachęcam też do stawiania sobie poprzeczki zbyt wysoko – na początek założenie wypicia butelki (1,5) jest jak najbardziej prawidłowe i wystarczające. Aby łatwiej było o tym pamiętać, można przyjąć sobie zasadę picia szklanki wody przed każdym posiłkiem. Można również dodawać do niej łyżeczkę octu jabłkowego – szczególnie przed posiłkami zawierającymi mięso.
30ml x twoja masa ciała – tyle wynosi średnie zapotrzebowanie na spożycie płynów u osoby dorosłej
Zwiększ ilość białka w diecie
Zwiększona ilość białka w diecie, może mieć dwojaki skutek. Po pierwsze zwiększa sytość po posiłkach, a co za tym idzie zmniejszy ilość zjedzonych kalorii. Druga pozytywna właściwość to jego funkcja wiązania wody. Świetnym uzupełnieniem diety w takim przypadku może być ugotowane mięso z rosołu (bez skóry) czy szarpana wołowina w warzywach z wolnowaru. Jeśli w domu jest odżywka białkowa lub batony białkowe z dobrym składem, to również się wtedy mogą przydać.
Dla równowagi dodaj potas
Zatrzymanie wody w organizmie może mieć również swoją przyczynę w większej niż zwykle ilości soli w diecie. Jej źródłem, oprócz soli z solniczki, mogą być m.in. makarony, chleby, pasztety, kiełbasy, konserwy. Po świątecznym śledziku (o! śledzik też zawiera sporo soli!), warto doda troszkę więcej produktów bogatych w potas, m.in. pestki dyni, orzechy ziemne, pomidory (najlepiej w formie koncentratu, keczupu bez cukru lub soku), banany, kakao.
Przesadziłeś z solą? Dodaj do diety produkty bogate z potas!
Dieta na obrzęki
Pomysły na śniadanie:
- Omlet biszkoptowy z jabłkiem
- Jaglanka na mleku kokosowym z malinami
- Kanapki z chrupkim pieczywem z twarożkiem i startą na tarce rzodkiewką
- Jajka na miękko z chrupkim pieczywem i szczypiorkiem
Pomysły na przekąskę:
- Sok pomidorowy lub wielowarzywny od Tymbark (w kartoniku)
- Koktajl wielowarzywny z natką pietruszki
- Koktajl z awokado
Pomysły na obiad:
- Krem pomidorowo-marchewkowy
- Gotowany kawałek mięsa z zupy z pieczonymi warzywami
- Makaron z cukinii z kurczakiem w sosie curry
- Gulasz wołowy podany z kaszą jaglaną
- Warzywne kotleciki z kaszą kuskus
Pomysły na kolację:
- Chrupkie pieczywo z polędwicą z indyka i twarożkiem
- Duszona komosa ryżowa z cukinią i pomidorami
- Jogurt z masłem orzechowym i owocami
Jeśli obrzęki spowodowane są przede wszystkim dietą – wyżej wymienione działania powinny szybko przynieść upragniona ulgę!
Istnieje także wiele innych przyczyn, które mogą towarzyszyć lub objawiać się zatrzymaniem wody w organizmie. Zaliczają się do nich m.in.:
- choroby nerek,
- niewydolność serca,
- zapalenie wątroby,
- zmiany hormonalne związane m.in z ciążą, menstruacją.
Jeżeli wszystkie znane i dostępne metody zostały już przez Ciebie wypróbowane i dalej nie zauważasz poprawy, warto konsultować swój problem z lekarzem.